ARENA DESIGN to jedyne w Polsce miejsce spotkań biznesowych producentów i projektantów, a także przestrzeń prezentacji najbardziej aktualnych osiągnięć w dziedzinie światowego designu.

Wydarzenie skierowane jest do:

  • projektantów i architektów wnętrz przedstawicieli branży kreatywnej
  • miłośników designu
  • osób poszukujących nowych materiałów i rozwiązań technologicznych
  • studentów szkół wyższych o profilu artystycznym i technicznym

Termin XI. edycji ARENA DESIGN: 12-15 marca 2019

Hasło przewodnie ARENA DESIGN 2019 to TransFormacje. TransFormacje są charakterystyczną formą rozwoju w świecie ukształtowanym przez człowieka, a design jest jednym z najtrudniejszych pojęć do wytłumaczenia. Dlaczego? Bo to słowo, którego definicja ulega ciągłym zmianom – jest w ciągłej „transformacji”.

logo-arena-design

Relacja potargowa

Goście ARENA DESIGN 2019

Massproductions – szwedzko-brytyjski duet, zafascynowany estetycznym wymiarem optymalizacji procesu produkcji. Berlińskie studio Geckeler Michels, łączące innowacyjny, wysmakowany minimalizm z niebywałą dbałością o detal. Alexander Taylor – Anglik, u którego produkty zamawiał sam Alexander McQueen. To goście specjalni ARENA DESIGN 2019.

Massproductions to Magnus Elebäck i Chris Martin. Współpracę rozpoczynali jako konsultanci dla szwedzkiego przemysłu meblarskiego. To doświadczenie wykorzystali zakładając własną firmę, w której łączą kompetencje projektantów i producentów. Ich projekty cechuje elegancja i nowoczesność. Często określane mianem modernistycznych lub minimalistycznych, są przede wszystkim niesłychanie pragmatyczne. Główną inspirację dla duetu stanowi sam proces przemysłowej produkcji, jego wydajność, płynność, optymalizacja przy zachowaniu najwyższej jakości wdrażanego produktu. Dzięki ścisłej współpracy z inżynierami i operatorami maszyn w swoich zakładach Magnus i Chris zapewniają niespotykaną spójność wizji artystycznej z gotowym wdrożeniem w najdrobniejszych detalach.

Podczas ARENA DESIGN 2019 studio Massproductions przygotowuje specjalną prezentację swoich projektów. Wystawę będzie można oglądać w dniach 12–15 marca.

Więcej: www.massproductions.se

 David Geckeler i Frank Michels założyli swoją berlińską pracownię w 2013 roku. Ich projekty mebli, oświetlenia i aranżacje przestrzeni charakteryzuje młodość i odwaga, połączona z oszczędnością formy i niebywałą dbałością o detal. Łączą innowacyjne propozycje ze świadomym zakorzenieniem w historii światowego dizajnu. W pracy studia GECKELER MICHELS najważniejsza jest funkcjonalność gotowego produktu, dlatego każdemu projektowi, zarówno szerokim kolekcjom do produkcji masowej, jak również krótkim seriom i pojedynczym zamówieniom indywidualnym, towarzyszą rozległe, dogłębne badania. Kim jest docelowy użytkownik? Jakie są jego codzienne przyzwyczajenia i nawyki?

O swoim procesie projektowym i wyzwaniach współczesnego dizajnu David Geckeler i Frank Michels opowiedzą  gościom targów ARENA DESIGN 2019 podczas wykładu 14 marca.

Więcej: www.geckelermichels.com

 Projekty Alexandra Taylora docenili najwięksi, między innymi Zanotta, Established & Sons czy sam Alexander McQueen. Lampę Fold light jego autorstwa posiadają w swoich zbiorach Museum of Modern Art W Nowym Jorku i Institute of Design w Chicago. Najważniejsze są dla niego styl, innowacyjność i odpowiedzialność. Te kategorie towarzyszyły między innymi wdrażaniu technologii PrimeKnit dla marki Adidas. Taylor wykorzystał rewolucyjny sposób trójwymiarowego tkania obuwia bez generowania odpadów tekstylnych. W momencie wdrożenia był to najbardziej radyklany proekologiczny projekt zrealizowany dla tego producenta. Koncepcja ta stosowana jest dziś powszechnie przez całą branżę obuwniczą. Swoje zaangażowanie na rzecz środowiska Taylor potwierdza rolą ambasadora projektu Parley for the Oceans. Jest to grupa twórców, liderów i intelektualistów, którzy działają na rzecz podnoszenia świadomości o zagrożeniach, jakie niesie zanieczyszczenie oceanów.

Alexander Taylor wygłosi gościnny wykład w dniu 13 marca 2019 r.

Więcej: www.alexandertaylor.com

Wystawa “Zasoby. Od materiałów do produktów” rusza w tournée po Polsce

Wystawa „Zasoby”, której kuratorem jest Agata Nowotny, pokazuje, w jaki sposób z pierwotnych materiałów, rzeczy stają się produktami. Premiera wystawy odbyła się w Poznaniu podczas ARENA DESIGN. W maju ekspozycję będzie można obejrzeć w ramach Łódź Design Festival.

Kupując nowe produkty – meble, akcesoria, wyposażenie mieszkania – zwykle zadajemy sobie pytania o to: ile to kosztuje, kto to zaprojektował i czy będzie pasowało do mojego mieszkania i stylu życia? Coraz częściej też zadajemy sobie pytania o to, jak rzeczy zostały zrobione, skąd pochodzą, co je ukształtowało oraz co się stanie z nimi, gdy przestaniemy ich używać. Jak będą przetworzone i czy przyczynią się do zanieczyszczenia środowiska. Trudno dzisiaj, w dobie nadmiaru, odpowiedzialnie tworzyć wystawy wzornictwa i nowych produktów. Dlatego warto pytać: ile dni trwa wyprodukowanie jednej filiżanki? Ile par rąk potrzeba do stworzenia kryształowego kieliszka? I co się dzieje z odpadami po produkcji krzesła?

Wystawa “Zasoby. Od materiałów do produktów” nie jest kolejną ekspozycją wzornictwa, pokazuje to, co zwykle ukryte i niewidoczne na pierwszy rzut oka. Przedstawia skąd biorą się produkty powstające w polskich fabrykach, z jakich materiałów są tworzone i kto je produkuje. Kuratorka z badawczą ciekawością odkrywa początki produktów, których używamy na codzień: filiżanek, krzeseł, a nawet muszli toaletowej. Na wystawie przedstawia cztery podstawowe zasoby polskiego przemysłu: drewno, szkło, ceramikę i metal oraz procesy produkcyjne, w wyniku których z tego samego materiału powstają bardzo różne produkty. Pokazuje, jak pył przemienia się w naczynie, płaska blacha w widelec lub lampę, kłoda drewna w oparcie krzesła, a kliknięcie na ekranie w regał dopasowany do wielkości salonu. Wśród eksponatów znalazły się: ikoniczne krzesło produkowane przez Fameg z giętego drewna i konfigurowany przez aplikację regał Tylko, tradycyjne sztućce Hefry i nowoczesne lampy Chors, klasyczne kryształy z Huty Julia i ikona polskiego szkła Jana Drosta produkowana przez hutę Edwanex, a także różne odmiany wyrobów ceramicznych: od historycznej porcelany Karoliny, przez rzemieślnicze wyroby z Manufaktury Majoliki w Nieborowie, aż po ceramikę łazienkową marki Koło.

„Zasoby. Od materiałów do produktów“
17–26 maja 2019, Łódź Design Festival
Kuratorka: Agata Nowotny
Projekt wystawy: Grynasz Studio
Zdjęcia: Krzysztof Pacholak
Research: Anna Łyszcz

Projekt MIASTO ŻYJE DESIGNEM, który od trzech lat towarzyszy ARENA DESIGN, to inicjatywa Międzynarodowych Targów Poznańskich skierowana do wystawców, gości targowych oraz mieszkańców Poznania i okolic. Celem projektu jest promocja miejsc, które na różnych płaszczyznach, ale zawsze jak najlepiej, kojarzą się z designem – są zaprojektowane przez cenionych architektów bądź oferują produkty i usługi znanych marek.

W tym roku do udziału w projekcie zaproszone zostały galerie, showroomy i miejsca użyteczności publicznej. W ofercie są także unikatowe wystawy oraz pokazy filmowe przygotowane przez instytucje kultury i uczelnie wyższe.

W tym roku projekt Miasto Żyje Designem współtworzą: BALMA, 12 CHAIRS, Centrum Kultury ZAMEK, Concordia Design, Czapski Art. Foundation, Dekoma, Direct floor, Fabryka Form, Folwark Edwardowo, Galeria Curators’Lab, Galeria DESIGN UAP, GALERIA YES, Garden City, Ipnotic Design Store, KARTELL, Rosenthal, Malta Festival Poznań, Muzeum Sztuk Użytkowych, Galeria NOTI,  NOTI, RIDEX – Showroom, SHOWROOM Swarzędz, SPOT, Teatr 8 dnia, Terrano, Centrum Aktywności Artystycznej UAP oraz poznańskie kina studyjne: Kino Pałacowe, Kino MUZA i Kino Rialto.